Doprava
AUTEM - GASTHOF OBERWIRT:
Praha – České Budějovice – Linz (dálnice A1) – směr Salzburg – sjezd (dálnice A10) směr Salzburg Süd/Villach - sjezd (silnice B311) směr Bischofshofen / St. Johan im Pongau /Zell am See – Kaprun – 1km před Kaprunem na kruhovém objezdu rovně směr Mittersill-Kiztbühel – Piesendorf - Niedernsill – v Niedernsillu na kruhovém objezdu doleva do centra, vedle kostela se nachází Vaše ubytování - Gasthaus Oberwirt (viz mapa příjezdu).
Brno – Vídeň – Linz (dálnice A1) – směr Salzburg – sjezd (dálnice A10) směr Salzburg Süd/Villach – sjezd( silnice B311) směr Bischofshofen / St. Johan im Pongau /Zell am See – Kaprun – 1km před Kaprunem na kruhovém objezdu rovně směr Mittersill/Kitzbühel – Piesendorf - Niedernsill - v Niedernsillu na kruhovém objezdu doleva do centra, vedle kostela se nachází Vaše ubytování - Gasthaus Oberwirt (viz mapa příjezdu).
AUTEM - GASTHOF GLOCKNERHOF:
Praha – České Budějovice – Linz (dálnice A1) – směr Salzburg – sjezd (dálnice A10) směr Salzburg Süd/Villach - sjezd (silnice 311) směr Bischofshofen / St. Johan im Pongau /Zell am See – Bruck an der Grossgl.str.
Brno – Vídeň – Linz (dálnice A1) – směr Salzburg – sjezd (dálnice A10) směr Salzburg Süd/Villach – sjezd( silnice 311) směr Bischofshofen / St. Johan im Pongau /Zell am See – Bruck an der Grossgl.str.
AUTEM - FERIENHAUS BRUCK:
Praha – České Budějovice – Linz (dálnice A1) – směr Salzburg – sjezd (dálnice A10) směr Salzburg Süd/Villach - sjezd (silnice 311) směr Bischofshofen / St. Johan im Pongau /Zell am See – výjezd na Glocknerstrasse doprava – doleva na Krössenbachstrasse – doprava na Imbachornweg – ještě jednou doleva a dům budete mít po pravé straně(viz příjezd na místo).
Brno – Vídeň – Linz (dálnice A1) – směr Salzburg – sjezd (dálnice A10) směr Salzburg Süd/Villach – sjezd( silnice 311) směr Bischofshofen / St. Johan im Pongau /Zell am See – výjezd na Glocknerstrasse doprava – doleva na Krössenbachstrasse – doprava na Imbachornweg – ještě jednou doleva a dům budete mít po pravé straně(viz příjezd na místo).
NEZAPOMEŇTE:
platný cestovní doklad, dálniční známku, cestovní připojištění, reflexní vestu ( musíte mít u řidiče – i za to, že ji máte v kufru, dostanete pokutu!!)
• Aktuální dopravní situace: www.oeamtc.at/verkehrsservice
•Webové kamery na rakouských dálnicích: http://www.asfinag.at/index.php?idtopic=106
•Dálnice v Rakousku: http://members.a1.net/wabweb/frames/aab1f.htm
VLAKEM :
všechny spoje v Rakousku vyhledáte na : www.oebb.at
NEJBLIŽŠÍ LETIŠTĚ :
Salzburg - www.salzburg-airport.com
Mnichov - www.munich-airport.de
Insbruck - www.innsbruck-airport.com
Zell am See - jen pro malá letadla
Kaprunerstraße 15, A-5700 Zell am See
Tel. 0043(6542)56 0 41-0 0043(6542)56 0 41-0 Fax DW-41
e-mail: info@flugplatz-zellamsee.at
PŮJČOVNY AUT V ZELL AM SEE:
Europcar, Salzachtal Bundesstraße 1-3, +43 (0) 6542-5734812
Bike & Car Center, Anton Wallner Straße 5, +43 (0) 664-2530381
Autohaus Kaufmann, Landesstrasse 543,+43 (0) 6547-8534
Regionální vláček – Pinzgaer Lokalbahn
www.pinzgauerlokalbahn.at
DOKUMENTY
Občan ČR může vstupovat a pobývat na území ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, a to pouze na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Od 1. ledna 2006 nabyla účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (publikovaná pod č. 559/2004 Sb.), podle které lze k opuštění území České republiky k cestě do států Evropské unie jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, pokud nemají vyznačenou část (t.j. bez odstřiženého rohu).
Občanský průkaz je cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. Ministerstvo vnitra doporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem, byl vybaven svým vlastním cestovním dokladem, i když je zapsán v občanském průkaze rodiče.
Řidiči musí být vybaveni tzv. zelenou kartu.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Před cestou osobním vozidlem se doporučuje sjednat havarijní pojištění, resp. připojištění vozidla.
Pro vstup domácích zvířat je požadován mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině a čip nebo tetování. (Případně ve světovém jazyce vystavené potvrzení veterináře, že zvíře absolvovalo všechna povinná očkování.)
V některých městech jsou zavedeny parkovací zóny. Parkovací lístky je možné zakoupit v trafikách. Za nesprávné parkování jsou udělovány vysoké pokuty, montovány "botičky", případně může být vozidlo za nemalý poplatek i odtaženo.
Cena dálničních nálepek pro osobní automobily:
roční: 73,800 Eur 2-měsíční: 22,20 Eur 10-denní: 7,70 Eur.
Dálniční známka je povinná i pro provoz na státních komunikacích.
Podle novelizovaného rakouského zákona o provozu na pozemních komunikacích neplatí od 1.1.2008 pro řidiče motorových vozidel povinnost jezdit po pozemních komunikacích i přes den s rozsvícenými tlumenými světly, případně speciálními denními světly. S platností od 2008 se zavádí povinnost zimních pneu vždy k 01.11. pro všechny typy vozidel.
Nejvyšší povolená rychlost (pokud není v daném místě značkou stanoveno jiné omezení) osobních automobilů a motocyklů: 130 km/h dálnice, 100 km/h státní silnice (Tyroly a Vorarlberk 80 km/h), v uzavřených obcích 50 km/h pro všechny typy vozidel. Za překročení rychlosti jsou ukládány pokuty, případně může být i odebrán řidičský průkaz. Všechna vozidla musí být označena státem registrace, vybavena výstražným trojúhelníkem a lékárničkou, motocyklisté helmou.
Pokud řidič motorového vozidla použije k jízdě dálnici, musí být vozidlo vybaveno reflexní vestou pro případ, že by řidič z důvodu poruchy či nehody musel na dálnici vystoupit z vozu mimo místo vyhrazené k parkování (reflexní vesty lze zakoupit v ČR i v Rakousku u většiny čerpacích stanic nebo v obchodech s autopříslušenstvím). Nedodržení této povinnosti je postihováno pokutou. Povinnost vybavení reflexní vestou se nevztahuje na řidiče jednostopých vozidel.
Povinnost připoutat se bezpečnostními pásy platí i pro spolujezdce. Podle rakouského zákona o provozu motorových vozidel (§ 106, odst. 5) nemusí děti do 14 let, pokud jsou větší než 150 cm a současně schopny užívat sedadla, sedět v dětské sedačce (o váze zákon nehovoří). V každém případě však musí být dítě připoutáno bezpečnostími pásy a sedět na zadním sedadle. Do 14 let věku je bez ohledu na výšku dítěte zakázáno sedět na předním sedadle.
Povolený obsah alkoholu v krvi 0,5 promile. Překročení je trestáno odebráním řidičského průkazu nebo velmi vysokou pokutou a zákazem řízení motorových vozidel na území Rakouska.
Při vážných škodách, zraněních apod., vzniklých v souvislosti s dopravní nehodou, je nutné přivolat policii. Při dopravních nehodách s menšími materiálními škodami a v případě, že jsou oba účastníci přítomni, není pochyb o jejich identitě a došlo mezi nimi k dohodě, není nutné policii volat. Účastníci nehody si vymění osobní údaje, údaje k pojistce a vozidlu a událost řeší pojišťovny. Pokud je policie v takovýchto případech přesto přivolána, je nutné počítat se zaplacením poplatku cca 40 EUR. Při nehodě se doporučuje sepsat mezi jejími účastníky zprávu o nehodě (Unfallbericht). Formuláře jsou k dispozici u českých pojišťoven. Při nehodě nebo poruše vozidla je možné volat rakouský automotoklub (OAMTC) nebo sdružení Arbö.
Za průjezd osobních vozidel některými silničními úseky se hradí zvláštní mýtné.
Na internetové adrese sdružení Arbö (www.arboe.at) je možno získat bližší motoristické informace.
Doporučuje se dodržovat rakouské zákony. Za jejich porušení jsou stanovené finanční postihy, případně jiné sankce. Týká se to především porušení dopravních předpisů. Nemá-li cestující dostatek finančních prostředků na úhradu vyměřené pokuty na místě, může mu být zadržen jakýkoliv cenný předmět (např. vymontováno autorádio ap.). Při neuhrazení uložené pokuty nelze vyloučit její vymáhání právní cestou i v ČR.
Doporučuje se také uschovat a na požádání předložit doklad o zboží zakoupeném v Rakousku pro případ pochybností o způsobu jeho nabytí.